ANASAYFA YÖNETİM
DANIŞMANLIĞI
YÖNETİM SİSTEMLERİ DANIŞMANLIĞI HİBE DESTEKLİ
PROJE DANIŞMANLIĞI
TEKNİK
DANIŞMANLIK
EĞİTİM MAKALELER HAKKIMIZDA İLETİŞİMMAKALELER

WALTER SİMON’dan GAGA HOLDİNG VE JAPONLAR

 

Evvel zaman içinde kalbur saman içinde Orta Avrupa’da yeni yeni büyümekte olan bir GAGA Holding varmış.

Holding yöneticileri Japonlarla oluşturdukları iş birliğini aynı zamanda kendi güçlerini diğer alanlarda kanıtlamayı ön görerek her yıl River Dee’de yapılacak bir kürek yarışı ile perçinlemek amacıyla anlaşmaya varmışlar.

Her iki tarafın en iyi kürekçilerinden oluşturdukları takımları uzun süre sert ve yoğun antrenmanlar yaparak en yüksek performansa ulaşmak için gayret göstermişler.

Yarış günü geldiğinde her iki takımda kendilerini “topfit” hissetmektelermiş. Başlama atışından kısa bir süre sonra Japonlar önce azar azar daha sonra ezici bir şekilde arayı açarak yarışı kazanmışlar.

Bu acı verici yenilgiden sonra GAGA Holding takımı perişan olmuş ve moralleri en alt düzeye inmiş.

Üst yönetim karar vermiş:

“Bu kahredici küçük düşürücü yenilginin sebebi derhal buluna!!!”

Problemi ortaya çıkarmak ve uygun önlemleri önermek amacıyla küçük bir araştırma grubu kurulmuş.Sadece beş ay sonra araştırma sonuçları ortaya çıkmış.

Problem Japonların sekiz kürekçisi ve bir yöneticisi olmasından kaynaklanmaktaymış. Buna karşın GAGA takımında bir kürekçi ve sekiz yönetici varmış.

Üst yönetim derhal bir danışmanlık firmasıyla anlaşmış;

GAGA takımının yapısının yeniden oluşturulmasını istemiş.Birkaç milyarlık maliyet ve üç aylık bir çalışma sonucunda danışmanlar nihai karar varmışlar ve sonucu açıklamışlar:

“GAGA takımında çok az kişi kürek çekmekte ve çok fazla kişi yönetmektedir.”

Ertesi yıl benzer bir felaketi önlemek için takım yapısını temelden değiştirmeye karar verilmiş.

Yeni yapıda dört yönetici, üç üst yönetici ve bir yönetim koordinatörü varmış.Kürekçi için bir performans değerlendirme sistemi yürürlüğe konmuş.Aynı zamanda kürekçiyi daha fazla verimli olmaya yönelik olarak destekleyecek koşullar sağlanmış.

Bu çalışmada parola:

”Kürekçimizin sorumluluk alanını genişletelim ve ona daha fazla sorumluluk verelim,böylelikle onun başarısı güvence altına alınmış olur”

şeklinde imiş.

Ertesi yıl Japonlar bir yıl öncekine oranla iki misli fark atarak kazanmışlar yarışı.GAGA Holding tarafından kötü verim nedeni ile kürekçinin görevine son verilmiş,bot ve kürekler satılmış.

Yeni ve daha hızlı bot ve kürekler yapılmasına yönelik olarak ayrılmış yatırımlar süresiz olarak durdurulmuş.

Danışmanlık firmasına çalışmalarından dolayı övücü bir teşekkür mektubu yazılmış ve gelecekte tekrar birlikte çalışma arzusu bildirilmiş.

Bütün bu kararlardan sonra tasarruf edilen para üst yönetime verilmiş ve üst yönetim parayı gönlünün dilediği gibi kullanmış.Ve eğer bugün de hala yaşıyorlarsa, o zaman hala para kazanmaya devam ediyorlardır.Herhalde…..

 

 

Kaynak:Kalite Savaş Araçları-Kalder Yayınları


 

 

2011 Alpa Yönetim Danışmanlığı